Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de folosire imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de folosire imobil

Deranjez cu o problema :
au dreptul socrii mei sa intervina la autoritati pentru a doua lor fiica impreuna cu familia ei (in total 4 persoane) pentru eliberare acte de identitate si viza de flotant la un imobil care nu le apartine? Pe extrasul de carte funciara al acestui imobil sunt trecut eu si sotia (prima lor fiica ) ca proprietar casa 1/1 iar socrii ca proprietari teren 1/1.
De asemenea exista un contract de intretinere prin care terenul respectiv este in favoarea noastra iar socrii au uzufruct pentru casa.
In ultimii ani dinsii au introdus fara aprobarea noastra familia celei dea doua fiice in acest imobil si le-au facut documente de identitate la acest numar de casa.
Va rog sa ma indrumati pentru rezolvarea legala a problemei.
Multumiri
GaMart a scris:

De asemenea exista un contract de intretinere prin care terenul respectiv este in favoarea noastra iar socrii au uzufruct pentru casa.
In ultimii ani dinsii au introdus fara aprobarea noastra familia celei dea doua fiice in acest imobil si le-au facut documente de identitate la acest numar de casa.

Nu aveau nevoie de aprobarea dvs. pentru ca sunt uzufructuari, deci ei au dreptul de folosinta a casei:
Art. 703
Noţiune
Uzufructul este dreptul de a folosi bunul altei persoane şi de a culege fructele acestuia, întocmai ca proprietarul, însă cu îndatorirea de a-i conserva substanţa.

[ link extern ]
Nu aveti ce face.
Ce as putea face sa rezolv aceasta problema deoarece casa este facuta de mine ?